DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN %
İstanbul
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İstanbul İl Sağlık Müdürü, Marmara Depremi için Sağlık Planlamalarını Açıkladı
  • Kolay Haber
  • Sağlık
  • İstanbul İl Sağlık Müdürü, Marmara Depremi için Sağlık Planlamalarını Açıkladı

İstanbul İl Sağlık Müdürü, Marmara Depremi için Sağlık Planlamalarını Açıkladı

ABONE OL
Şubat 8, 2024 19:13
İstanbul İl Sağlık Müdürü, Marmara Depremi için Sağlık Planlamalarını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da Sağlık Hizmetlerinin Aksamaması İçin Çalışmalar Yürütülüyor

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, olası Marmara depreminin gerçekleşmesi halinde İstanbul’da sağlık hizmetlerinin aksamaması için yürütülen çalışmalar hakkında soruları yanıtladı.

6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlere değinen Memişoğlu, İstanbul’da sağlık hizmetleri anlamında depremle ilgili planlamalara ilişkin, “İlk 36 saatte sağlık sisteminin kendi kendini otomatik yönetebilmesini sağlatmaya çalışıyoruz. 36-48 saatten itibaren de dış desteklerle hem personel hem malzeme lojistiği sağlanacak öngörüsüyle hareket ediyoruz.” diye konuştu.

İzolatörlü Hastaneler Deprem Esnasında Sağlık Hizmetini Sürdürecek

Memişoğlu, kentte sismik izolatör teknolojisiyle inşa edilen hastanelerin deprem esnasında sağlık hizmetinin kesintisiz sürmesini sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti: “Özellikle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, depremde hizmetin kesintisiz süreceği izolatörlü hastanelerimizi İstanbul’a ana omurga olarak planladık. Bu hastanelerden şu anda 10 tane var. Doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar bu hastaneleri ana yönetsel ve lojistik merkez gibi düşündük. Çevrelerindeki 2007 sonrası yapılmış hastanelerimiz ve aile sağlığı merkezlerimizle, 112 noktalarımızla, eczanelerimizle entegre şekilde ilk 36 saatte kendi kendine sağlık hizmetini otomatik yönetecek şekilde planlamaya çalışıyoruz. Bu 10 hastane izolatörlü olduğu için yıkımdan etkilenmeden depremde 24 saat hizmet verebilecek. Aynı zamanda içindeki personelin depremzede olarak psikolojik travmaya maruz kalmayacağını düşünerek hareket ediyoruz.”

Sağlık Çalışanlarının Yakınlarının Güvenliği de Planlandı

İnsanların kendi canlarından sonra ilk yakınlarının canını düşüneceğini dile getiren Memişoğlu, bu nedenle sağlık çalışanlarının yakınlarının toplanma alanlarını da planladıklarından bahsetti.

İstanbul’daki Hastaneler Depreme Dayanıklı

İstanbul’da çoğu 2017 sonrasında yapılan 212 hastanenin depreme dayanıklı olduğunu aktaran Memişoğlu, kamu hastanelerinin birçoğunu tamamen yenilediklerini ve depremde hizmete devam edeceklerini belirtti.

Memişoğlu, depremde sağlık hizmetlerinin devam etmesi için yapılan planlamaya ilişkin, “Özellikle lojistiği, personel değişimini sağlayacak bu 10 hastanenin hepsinde heliport alanlarımız var. İnsanlar hangi yerden nasıl gelecek, çalışanları nasıl değiştireceğiz, malzemeleri nasıl yöneteceğiz? Bunlarla ilgili bütün çalışmalarımızı yaptık. Hangi hastaneye İstanbul dışından hangi hastane gelecek? Örnek olarak vereceğim; Ankara Şehir Hastanesi’ndeki ekipler, İstanbul’da deprem olduğu zaman Kartal Şehir Hastanesi’ne geleceğini bilecek. İstanbul’da bunu böyle planlıyoruz.” diye konuştu.

İstanbul’un Sağlık Hizmetleri İçin Bölgesel Planlamalar Yapıldı

İstanbul’u 10 bölgeye ayırdıklarını ve bu bölgelere hangi illerden gelineceğini tespit ettiklerini belirten Memişoğlu, özel, kamu ve üniversite hastanelerini, aile hekimliklerini ve eczaneleri eşleştirdiklerini söyledi.

Memişoğlu, her hastanenin kendi konteynerlerinde veya depolarında da afetle ilgili hazırlıkların tamamlandığını kaydetti. Planlama dahilinde, o bölgenin hangi ilçesi ile İstanbul’daki hangi ilçenin eşleştirileceğini, o ilçedeki aile hekimliğinin veya eczanenin gelerek kentteki bir eczaneyi devralmasının nasıl olacağını da belirlediklerini aktardı.

İstanbul, Deprem ve Diğer Afetlere Hazır

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, depremin sadece yöneticiler tarafından yönetilecek bir afet olmadığını, toplumun da yönetmesi ve hazırlıklı olması gereken bir durum olduğunu söyledi.

Memişoğlu, bu tür afetlerin, önlem, eğitim ve hazırlıklı olmayla yönetilebileceğini vurgulayarak, “Biz nasıl ki Kovid gibi bir afetle mücadeleden başarıyla çıktıysak, depremde de sağlık hizmetlerinin İstanbul için hazır olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.