DOLAR 28,9020 0.05%
EURO 31,2611 0.03%
ALTIN 1.878,110,19
BITCOIN 12649524,82%
İstanbul
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Kolay Haber
  • Gündem
  • İstanbul’un sorunları konuşulurken Ekrem İmamoğlu’nun dikkat çeken ‘rahatlığı’

İstanbul’un sorunları konuşulurken Ekrem İmamoğlu’nun dikkat çeken ‘rahatlığı’

ABONE OL
Temmuz 15, 2021 10:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık faaliyetlerinin ele alındığı İBB Yıllık Faaliyet Raporu, Belediye meclisinde görüşüldü. Mecliste görüşmeler sürerken, İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu söz alarak kürsüye çıktı. Göksu’nun kürsüye çıkıp konuşma yaptığı sırada, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun rahat tavrı dikkat çekti. İstanbul’un sorunlarının dile getirildiği esnada İmamoğlu’nun rahat tavırları, AK Parti grubu tarafından tepkiyle karşılandı. Öte yandan İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, faaliyet raporuna dair konuşmasını yaparken 2 kez İBB’nin canlı yayını gitti ardından da salonun elektrikleri kesildi. Göksu, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Önce yayın sonra elektrikler kesildi. Ama bilmiyorlar ki, yayınları kesmekle, elektrikleri kesmekle bizim sesimiz kesilmez. Biz milletimizle gönül bağı kurmuşuz.” Tevfik Göksu konuşurken, canlı yayın gitti elektrikler kesildi
İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu’nun, İBB Yıllık Faaliyet Raporu’ndaki konuşması ise şu şekilde: “Seçimden bu yana iki yıl geçti. Bu iki yıllık süreci değerlendirmek ve Faaliyet Raporu’nda var olan gerçekleri ortaya koymak için konuşmama şu beş temel soruyu sorarak başlamak istiyorum. 1. İstanbul’un en önemli konuları olan, deprem, çevre, ulaşım ve sosyal hizmetler konularında iki yılda neler yapılmıştır? Bu konularda İstanbul ileri mi gitmiştir, geri mi gitmiştir? CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’u yönetme becerisi var mıdır? 2. Bu Faaliyet Raporu’nda İstanbul’un çocukları, gençleri ve kadınları için ne var? Bu rapor, İstanbul’un geleceği için ne vaat ediyor? Hangi yeni yatırımları öngörüyor? Nasıl bir vizyon ortaya koyuyor? 3. İki yılda İstanbul’da hangi yönetim anlayışı sergilendi, bu anlayış hangi siyasal ve etik prensibe dayanmaktadır? Bu yönetimin bir ilkesi var mıdır? 4. İki yılda, bu yönetim seçim vaadi olarak İstanbullulara verdiği sözleri tuttu mu? Bu konudaki söz sadakati nedir? 5. İki yılın sonunda, ortaya bir başarı hikâyesi çıkmış mıdır? Yoksa anlatılanlar bir masaldan mı ibarettir?” “Bu beş temel soruya verilen objektif cevaplar, şu üç gerçeği ortaya çıkarmaktadır. CHP’li İBB yönetimi İstanbul’u yönetmeyi beceremiyor ve geriye götürüyor. CHP’li İBB yönetimi İstanbul’un geleceğini yok ediyor. CHP’li İBB yönetimi siyasi etik ilkelerine aykırı davranarak nankör bir yönetim anlayışı sergiliyor. Neden mi böyle söylüyorum? Hayır, ben söylemiyorum aslında. CHP’li İBB yönetimi tarafından hazırlanan işte bu elimdeki Faaliyet Raporu söylüyor. Yani aslında bizzat siz söylüyorsunuz. Gelin hep birlikte İstanbul’un iki yılına rakamların gerçekliğiyle bakalım.”
“Faaliyet Raporu’na bakınca bu yönetimin İstanbul için hiçbir yeni kaynak üretemediğini, mevcut kaynakları da etkin ve verimli bir şekilde kullanamadığını görmekteyiz. Seçimden önce ‘İstanbul nimet nimet’ diyerek bu ‘şehrin bütçesini iki katına’ çıkaracağını söyleyenler ne yaptılar? 2020 senesinde toplam bütçenin yüzde 26’sını kendi öz kaynaklarından üreteceğini öngördükleri hâlde, sadece yüzde 9’unu gerçekleştirebildiler. Oysa bu rakam 2018 senesinde yüzde 29 idi. Bütçenin sadece yüzde 71’i merkezî idareden gelmişti. Bu yönetim zamanında bütçenin tam yüzde 91’i merkezi idareden gelmiş, İBB ise bütçenin sadece yüzde 9’unu kendi üretebilmiş olduğuna göre İstanbul’un geri kalan kaynakları nerededir? Bu kaynak bütçeye girmediğine göre nereye gitmiştir?”
“CHP’li İBB yönetimi iki senede toplamda yaklaşık 123 milyar 679 milyon TL konsolide bütçe kullandı” – İBB yönetimi bu bütçeyi çevre yatırımlarına harcamadı. Peki paralar nerede? – İBB bu bütçeyi engelli vatandaşlarımıza da harcamadı. O zaman paralar nerede? – Sayın Başkan paraları sokak hayvanları için de harcamadığınıza göre paralar nerede? – Bütçe sosyal yardımlara da ayrılmadı. O hâlde paralar nerede? – Kültür merkezlerini, eğitim merkezlerini kapatmışsınız. Peki bütçeyi nereye harcadınız? Paralar nerede? – Bütçeyi İstanbul’un en önemli konusu olan deprem hazırlığı için de harcamamışsınız Sayın Başkan. O hâlde paralar nerede? – Görüyoruz ki ulaşım yatırımlarında da 0 (sıfır) çekmişsiniz. Ulaşıma da kaynak ayırmadığınıza göre paralar nereye gitti? – Sayın Başkan, bütçeyi yatırıma da ayırmadığınıza göre nereye ayırdınız? Paralar nerede?”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.