DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2111694-0,42%
İstanbul
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BDDK, satışlarda taksit sayısını düşürdü

ABONE OL
Temmuz 15, 2021 10:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), belirli harcamalara yönelik kredi kartı taksitlendirme sürelerinin düşürüldüğüne dair açıklama yaptı. Makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredi kartlarında taksitlendirme süreleri, BDDK tarafından düşürüldü. Ticaret Bakanlığı’nın da açıklama yaptığı taksitlendirmeye yönelik değişikliklerde taşıt, mobilya, elektrikli eşya ve kuyum satışlarında taksit sayılarına ilişkin düzenlemeye gidildi. Bakanlık tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Mal veya hizmet satışı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler dahil olmak üzere kıymetli evrak düzenlenerek veya düzenlenmeksizin gerçekleştirilen konut satışı haricindeki taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek.
Perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre: – Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu satışlarında 3 ay, – Video kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışlarında 4 ay, .TABLET VE BİLGİSAYAR – Tablet, bilgisayar satışlarında 6 ay, – Fiyatı 5 bin liranın altında olan televizyon satışlarında 9 ay, 5 bin lira ve üzerinde olan televizyon satışlarında 4 ay, – Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli küçük ev aletleri gibi elektrikli eşya satışlarında 9 ay, – Mobilya satışlarında 9 ay, – Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda 18 ay taksit uygulanacak. – Konut hariç taksitli mal ve hizmet satışında taksit 12 ayı aşmayacak. BDDK, taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranında da düzenleme yaptı. Taşıtların nihai fatura değerlerine göre taksitlendirme süresi ise şu şekilde olacak: – Nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 48 ay, – 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin liranın üzerinde olmayan taşıt satışlarında 36 ay, – 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin liranın üzerinde olmayan taşıt satışlarında 24 ay – 750 bin liranın üzerinde olup 1 milyon 500 bin liranın üzerinde olmayan taşıt satışlarında 12 ay. – Nihai fatura değeri 1 milyon 500 bin liranın üzerinde olan taşıt satışlarında ise taksitlendirme yapılamayacak. – Basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi 3 ayı geçemeyecek. – Diğer kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamayacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.