Avrupa Merkez Bankası, bugün piyasaların yakından izlediği faiz kararını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün gerçekleştirdiği toplantının ardından yüzde 0 olan faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmediğini duyurdu. Böylece refinansman operasyon faiz oranı yüzde 0, marjinal faiz oranı yüzde 0,25 olarak sabit kaldı. ECB, mevduat faiz oranını ise 10 baz puan indirdi. (Önceki: -%0,40 Yeni: -%0,50)

VARLIK ALIM PROGRAMINA YENİDEN BAŞLADI

Faiz oranları kadar piyasaların yakından takip ettiği, varlık alımprogramını da açıkladı. ECB, 1 Kasım’dan itibaren her ay 20 milyar euro tahvil alacağını açıkladı.

“ENFLASYON DÜZELENE KADAR BU SEVİYELERDE KALACAK”

Bankadan yapılan açıklamada, bankaların fazla likidite kapsamındaki varlıklarının negatif faizden muaf tutulacağı bildirildi.Ayrıca, enflasyon oranlarında bir iyileşme yaşanana kadar faiz oranlarının mevcut seviyelerde ya da daha düşük seviyelerde kalacağı ifade edildi.

Euro Bölgesinde yıllık tüketici fiyatları yüzde 1,0, çekirdek tüketici fiyatları yüzde 0,9 seviyesinde bulunuyor.

ECB, “Yönetim Konseyi varlık alım programını politika faizinin destekleyici etkisini güçlendirmek gerekli olduğu sürece devam edecek. Yönetim Konseyi varlık alım programını gösterge faiz oranının artırmaya başladıktan kısa süre sonra sona erdirecek” açıklamasında bulundu.

ECB, vadesi gelen menkul kıymetlerin ana paraları yatırıma yönlendirmeye devam edeceğini belirtti.

Önceki makaleİstanbul’da minibüs ve dolmuşların yeni tarifeleri
Sonraki makaleMerkez Bankası’nın iki ayda 750 baz puanlık faiz indirimine gitmesi ne anlama geliyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here