DOLAR 33,0601 -0.07%
EURO 36,0310 -0.38%
ALTIN 2.552,94-1,83
BITCOIN 21721242,01%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Kolay Haber
  • Siyaset
  • TBMM Başkanı Şentop: ‘Türkiye düşmanları ne kadar saldırırsa saldırsın asla geri adım atmayacağız’

TBMM Başkanı Şentop: ‘Türkiye düşmanları ne kadar saldırırsa saldırsın asla geri adım atmayacağız’

ABONE OL
Eylül 13, 2019 20:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Başkanı Şentop, Bilecik’in Söğüt ilçesinde bu sene 738’incisi düzenlenen Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Şentop, aşiretten devlete uzanan kutlu yolculuğun bu topraklarda başladığını kaydetti. Şentop, “Yüzlerce yıl cihana hükmeden Osmanlı Devleti’nin temelleri bu topraklarda atıldı. Bugün büyük bir hürmetle yad ettiğimiz Ertuğrul Gazi, yüzyıllarca dünyanın birçok coğrafyasında dalgalanacak olan Osmanlı sancağını bu topraklarda kaldırdı. Aleme nizam vermeyi kendine gaye edinen Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi, bu topraklarda kılıç kuşandı. Manevi iklimimizin mümtaz büyüklerinden Şeyh Edebali, hikmetli nasihatlerini bu topraklarda yaydı. Ay yıldızlı bayrağın altını saye bilen bizler için bu topraklar, geçmişin hatırasını ve geleceğin mayasını ihtiva etmektedir. Bugün burada bir araya gelmemizin yegane sebebi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından atamız Ertuğrul Gazi’nin aziz hatırasını anmak değildir. Biz bugün burada bir araya gelerek Ertuğrul Gazi’ye, Osman Gazi’ye, yoldaşlarına, alplerine cihan devleti kurmayı ilham eden mânâya, ruha sahip çıktığımızı; onların mirâsını gururla üstlendiğimizi dosta-düşmana duyurmuş oluyoruz” dedi.

“Türkiye düşmanları ne kadar saldırırsa saldırsın asla geri adım atmayacağız”

Türkiye’nin milyonlarca insanın umudu olduğunu belirten Şentop, “Bugün burada bir araya gelerek Ertuğrul Gâzi’de tecessüm eden ruha, şuura ve gayrete âşık ve merbut olan bizler de aramıza tefrika sokulmasına izin vermeyeceğiz. Bizi birbirimize düşürmek için türlü oyunlar sergileyenlere kulak asmayacağız. Suret-i haktan görünüp, bizi büyük gayelere yürümekten alıkoymak isteyenlerin gayretini boşa çıkaracağız. Çelik gibi sağlam olacak; bizi imamesi kopartılmış tespihten kopan taneler gibi dağıtmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız. Fitne odaklarını tanıyacak ve içimize ateş düşürmelerine fırsat vermeyeceğiz. Çünkü biz, tarihi şanlı ama imtihanı çetin ve sorumlulukları son derece ağır bir milletiz. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Afrika’dan Batı Avrupa’ya, Asya’dan Amerika’ya milyarlarca insanın umudu biziz. Bize saldırmak için her seferinde bir bahaneye sarılanların kapalı kapılar arkasında planlar yaptıklarını, tuzaklar kurduklarını biliyoruz. Bizler de büyük meseleler karşısında bizi gaflete düşürmeye çalışanlara ve onların yaptıklarına, geçmişten aldığımız derslerle bakıyoruz. Oldu bittiler ile bizi aldatmaya çalışanlara ve Türkiye’nin güçlenmesini engellemek isteyenlere karşı müteyakkız, kararlı ve dirençli olmak mecburiyetindeyiz. Uluslararası sömürü çarkına çomak sokmamızı hazmedemeyenler, yeniden büyük Türkiye davasını tehdit olarak görenler vatanımıza ve bize saldırıyorlar ve saldırmaya devam edecekler. Muhterem Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya beşten büyüktür’ kararlılığı, güneyimizde kurulan fesat ittifakına karşı yürütülen büyük mücadele bazı odakları bize karşı taarruza sevk etmiş olabilir. Ne kadar istiyorlarsa o kadar saldırsınlar. Her saldırıların, Malazgirt’te, Miryokefalon’da, Niğbolu’da, Sakarya’da ve 15 Temmuz’da olduğu gibi boşa çıkaracağız. Türkiye düşmanları ne kadar saldırırsa saldırsın asla geri adım atmayacağız. Yılmayacağız ve coğrafyanın ve tarihin bize yüklediği vazifelere sahip çıkacağız. Bugün, büyük cihan devleti Osmanlı’nın kurucularından, milletimizin öncülerinden ve İ’lâ-yı Kelimetullah davasının kahramanlarından olan Ertuğrul Gâzi’nin huzurunda bulunmamızın manası budur” diye konuştu.

“Diyarbakırlı annelere tebrik ve takdirlerimi iletiyorum”

Türkiye’nin bugün artık sadece bir ülkenin ve coğrafyanın adı olmadığını kaydeden Şentop, “Türkiye bugün bir umudun, bir hamlenin ve insanlık davasının adıdır. Ve Türkiye bugün sadece vatanımız değil, aynı zamanda vazifemizdir. İşte bu sebeple umudu diri tutmak, insanlığın ortak iyiliğini amaçlayan bir hamleyi neticeye ulaştırmak ve vatanı vazife bilen şuuru tahkim etmek için Türkiye’yi yücelteceğiz, büyüteceğiz ve geleceğini parlak kılacağız. Bu, Sultan Alparslan’ın, Ertuğrul Gâzi’nin, Sultan Fatih’in ve bütün kumandan ve önderlerimizin, aziz şehitlerimizin, 100 yıl önce ‘Ya istiklal, ya ölüm’ şiarını yükselten Milli Mücadele kahramanlarının omuzlarımıza bıraktığı mübarek bir vazifedir. Bu şuur ve inançla Malazgirt Zaferi’nden itibaren İ’lâ-yı Kelimetullah için bedenini siper, canını feda ederek şehadete yükselen bütün şehitlerimizi rahmetle, başta Sultan Alparslan, Ertuğrul Gâzi, Osman Gâzi olmak üzere Nizâm-ı Aleme ömrünü adamış bütün önderlerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Bilhassa dün Mardin’in Ömerli ilçesi kırsalında terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen operasyon sırasında şehit olan kahraman Özel Harekat Şube Müdürümüz Tufan Kansuva’ya Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Ailesine, emniyet teşkilatımıza ve milletimize başsağlığı diliyorum. Terör örgütüne karşı cesaretle evlatlarının hukukunu savunan Diyarbakırlı annelere tebrik ve takdirlerimi iletiyor, onları saygı ile selamlıyorum. Vatan için, millet için, kardeşliğimiz için mücadele eden her bir ferdimiz milletimizin ve devletimizin desteğinin daima ve sonuna kadar arkasında bulunduğundan emin olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kadir Arslan – Burak Tekin

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.