DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19352761,28%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SABANCI VAKFI’NIN   “11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” FİLMİ  ALTIN PUSULA KAZANDI
  • Kolay Haber
  • Gündem
  • SABANCI VAKFI’NIN “11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” FİLMİ ALTIN PUSULA KAZANDI

SABANCI VAKFI’NIN “11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” FİLMİ ALTIN PUSULA KAZANDI

Sabancı Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel hazırladığı film ile 20. Altın Pusula Ödülleri’nde Gündem Yönetimi alanında ödüle layık görüldü. Sabancı Vakfı’nın “Göz Yumma” mesajıyla yayınladığı film, erken yaşta ve zorla evlendirilen kız çocukları meselesine dikkat çekmeyi amaçladı.

ABONE OL
Temmuz 20, 2022 13:40
SABANCI VAKFI’NIN   “11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” FİLMİ  ALTIN PUSULA KAZANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı Vakfı, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl 20.’si gerçekleştirilen Altın Pusula Ödülleri’nde “Gündem Yönetimi” alanında ödül sahibi oldu. Erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesi ile eğitime devamlılığının sağlanmasını kritik konulardan biri olarak gören ve bu konuyu gündeme taşıyan Sabancı Vakfı’nın, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde yayınlanan “Göz Yumma” temalı filmi, Türkiye’de 18 yaşından önce evlendirilen kız çocukları için farkındalık yaratma hedefiyle hazırlandı.

 

TBWA/Istanbul imzası taşıyan film projesinin ödülünü, Sabancı Vakfı adına Sabancı Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Furkan Aydıncı aldı.

 

Filmde, köy evinde saklambaç oynayan küçük bir kız, onu istemeye gelenlerin arasından geçerek odasındaki dolaba saklanıyor. Evdeki herkes oyun çağındaki kıza göz yumarak eşlik ediyor. Gerçekleri çarpıcı bir şekilde anlatan filmin sonunda “Göz Yumma” mesajı veriliyor ve izleyen herkesi kız çocuklarının hayallerini desteklemeye çağırıyor.

 

Sabancı Vakfı’nın Kadınlar ve Kız Çocuklarına Yönelik Çalışmaları

 

Sabancı Vakfı, 48 yıldır kız çocuklarının ve kadınların karşı karşıya kaldıkları eşitsizliklerin çözümü için projeler hayata geçiriyor. “Kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi” amacıyla 2006 yılında Birleşmiş Milletler Ortak Programı’na destek veren Vakıf, 10 yıl süreyle bu çalışmayı devam ettirerek, yereldeki olumlu etkilerinin yaygınlaştırılmasını sağladı. 17 ilde açtığı 19 öğrenci yurduyla kız çocuklarının eğitiminin önündeki engellerin kalkmasına katkıda bulunan Vakıf, halen öğretmenlere toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını artırmak amacıyla Sabancı Üniversitesi’nin yürüttüğü Mor Sertifika Programı’nı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından Nevşehir ve Van’da yürütülen “Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi” projesini destekliyor. Ayrıca Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarının erken yaşta zorla evliliklerin önlenmesi, kız çocuklarının eğitimi, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik projelerini destekleniyor.

 

Vakıf, Şubat 2022’de hayata geçen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesiyle de Türkiye’de 18-29 yaş arasındaki ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alan her iki genç kadından birinin ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırmayı hedefliyor. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen proje, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülüyor. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi de NEET kadınların farkındalığını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, erişilebilir NEET kadınların becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.