Ana sayfa Güncel Rebiülevvel ayı nedir, neler yapılır? Rebiülevvel ayı ne zaman 2020? Rebiülevvel ayında...

Rebiülevvel ayı nedir, neler yapılır? Rebiülevvel ayı ne zaman 2020? Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur?

22
0
Rebiülevvel ayı nedir, neler yapılır? Rebiülevvel ayı ne zaman 2020? Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur?
Rebiülevvel ayı nedir, neler yapılır? Rebiülevvel ayı ne zaman 2020? Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur?
Hicri takvime göre Muharrem ve Safer’in ardından gelen rebiülevvel ayı idrak edilmeye başlandı. Vatandaşlar Rebiülevvel ayı neler yapılmalı, hangi ibadetler idrak edilmeli sorusuna yanıt ararken, Rebiülevvel ayı ile ilgili bilgisi olmayanlar da Rebiülevvel ayı nedir, sorusuna cevap arıyor. Rebiülevvel, Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. “Rebî” kelimesi, Arapça’da “bahar” anlamına gelir. Buna göre, “Rebiülevvel” aynın kelime anlamı “evvelki bahar” şeklindedir. Bir sonraki ayın isminin “Rebiülahir” olduğu da dikkate alındığında, Rebiülevvel ayının kelime manası biraz daha iyi anlaşılacaktır. İslam alemi için önemli aylardan biri olan Rebiülevvel bu yıl, 18 Ekim 2020 tarihinde idrak edilmeye başladı. Hicri takvime göre Muharrem ve Safer’in ardından gelen Rebiülevvel ayında Mevlid Kandili de idrak edilecek. Rebiülevvel ayı nedir, neler yapılır? Rebiülevvel ayı ne zaman 2020? Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur? #1   Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.
Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: “Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır.” (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)   Rebiülevvel ayı nedir, neler yapılır? Rebiülevvel ayı ne zaman 2020? Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur? #2
En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel Ayı’nın ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır. Rebiülevvel Ayı’nın ilk gecesinde iki rekat namaz sünnettir. İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir. Rebiülevvel Ayı’nın 12. gecesi ise İki rekat namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha’dan sonra “ Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun” ikinci rekatında da “Vağbud Rabbeke hatta ye’tiyekel yakin.” ayeti kerimeleri okunmalıdır. Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir. Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa “Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh” okunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here