Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Törenine katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, güvenli bölge tesisine ilişkin, “Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Törenine katıldı.

Güvenli Bölge tesisi konusuna değinen Akar, “Fırat’ın doğusunda 30-40 kilometrelik derinlikte sınır boyunca ağır silahlardan ve teröristlerden arındırılmış Güvenli Bölge, barış koridoru kurulmasını zaruri buluyoruz. Bölgede, ABD ile hava ve kara devriyeleri icra etmeye başladık ve üs bölgeleri kurulması için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgi ve talimatları doğrultusunda bölge ile ilgili amacımızı en baştan itibaren açıkça, tekrar tekrar ortaya koymuş bulunuyoruz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, müzakere ve ortak çalışmalarımıza amaç ve hedeflerimize uygun olduğu sürece devam edeceğiz” dedi.

“Bunda son derece kararlıyız”

“Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter” diyen Akar, “Bunda son derece kararlıyız. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. B ve C planımız da var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturulmasına asla müsaade etmeyeceğiz, bunu herkes bilsin. Nihai hedefimiz Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG varlığını sonlandırmak, burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamaktır” diye konuştu.

“Yeni insanlık dramının yaşanmaması için her türlü çabayı gösterdik”

Akar, “Diğer taraftan İdlib’de de benzer çalışmalarımız sürüyor. Astana süreci ve Soçi mutabakatı çerçevesinde çabalarımız hassasiyetle devam ediyor. Yeni bir mülteci akımının, yeni insanlık dramının yaşanmaması için her türlü çabayı gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi burada Rusya ile çalışmaktayız. Askeri, sivil ve politik temaslarımız sürüyor” dedi.

Akar, amaçlarının orada masum, mazlum insanların daha fazla zarar, ziyan görmesini önlemek olduğunu belirtti.

Önceki makaleBursa’da hamile kadın feci şekilde can verdi
Sonraki makaleNASA Mars’ta insan kulağının duyabileceği deprem seslerini yayınladı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here