DOLAR 33,0602 0.06%
EURO 36,1127 0.32%
ALTIN 2.565,750,18
BITCOIN 20644424,09%
İstanbul
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İleri Evre Kanserde Sıcak Kemoterapi

İleri Evre Kanserde Sıcak Kemoterapi

ABONE OL
Aralık 15, 2022 11:14
İleri Evre Kanserde Sıcak Kemoterapi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıcak kemoterapi tıpta Hipetermik İntraperitoneal Kemoterapi olarak geçmektedir. Tekrarlayan ya da uygun olan ileri evde bir takım kanser türlerinde, belirli oranlarda kanser ilacının özel tıbbi cihazlar kullanılarak ısıtılması, bundan sonra belirli bir süre ameliyat ile gözle görünür tümörlerin silinmesidir. Ardından da karın içine verilerek, karın içi yıkanmasıdır.

Bu uygulama özellikle ileri evre kanser uygulamalarında son zamanlarda öne çıkan bir uygulamadır. Günümüzde,

  1. Kolon kanseri,
  2. Apendiks kanseri,
  3. Over kanseri,

Dahil pek çok yerde kullanılmaktadır. Bu bakımdan sitoreduksiyon hipec, pek çok hastaya yeni bir umut kazandırır. Doç. Dr. Mustafa Atabey, tıbbın tüm olanaklarından yararlanarak bu hizmeti sunmaktadır.

Sıcak Kemoterapi Kimlere Yapılır?

Sıcak kemoterapi günümüzde pek çok kanser türüne uygulanmaktadır. Özellikle ilk tanı konduğu ya da tekrarlandığı zaman dördüncü evre olan, karın içinde sınırlı ev tümüyle alınacağı düşünülen yumurtalık kanseri, kalın barsak-rektum kanseri, karın içi zarının kanserleri için uygundur.

Bunun yanı sıra Apendisks kanserinde sıcak kemoterapi, bazı mide kanserlerinde de problem olmadan kullanılabilir. Tedavi planı hastaya göre planlandığı için kişiden kişiye farklılık gösterir.

Doç. Dr. Mustafa Atabey Peritoneal mezotelyoma tedavisinde sıcak kemoterapi ve diğer kanser türlerinde bunu başarılı bir şekilde uygulamaktadır.

Sıcak Kemoterapi Hastaya Nasıl Kazandırır?

Karın içi kemoterapi olarak da bilinen hipec, standart kemoterapi uygulamalarına göre hastalara büyük artılar kazandırmaktadır. Normal şartlarda hastalarda yaraları iyileştikten, ameliyat olduktan sonra 1-2 hafta sonra tedaviye başlar.

Lakin kanser tedavisi olarak son zamanlarda sık sık kullanılan bu yöntem tamamen farklıdır. 2 mm oranına kadar küçültülen, cerrahi işlem sırasında gözle görülmeyen, cerrahi ile çıkartılması mümkün olmayan tümörlere cerrahi işlem esnasında yapılır.

Böylece tümörlerin çözülmesi ve bertaraf edilmesi hedeflenir. Böylece kolon kanserine sıcak kemoterapi uygulaması, hastaya çok sayıda kazanç sağlar. Bu uygulama öncesinde ilk olarak hasta değerlendirilmektedir.

Ardından sıcak kemoterapiye ne kadar uygun olduğuna bakılır. Eğer bir problem yer almıyorsa, hastanın tümör tipine göre uygun doz ve tür ilaç tespit edilir. Ameliyat ile karın içine yayılan tüm tümörler alınır. Sonrasında ise hazırlanan kemoterapi ilacı özel bir makine kullanılarak karın içine boşaltılır. İlaç, yaklaşık olarak bir saate yakın bir süre karın içinde dolaştırılmaktadır.

İşlem tamamlandıktan sonra, hasta yoğun takip ve tedavi programına alınır. Böylece Over kanserinde sıcak kemoterapi uygulaması da sona erer.

Kanser Türlerinde Sıcak Kemoterapi Ne Kadar Etkili?

Hipec tedavisi farklı kanser türlerinde etkili olarak kullanılmaktadır. Yumurtalık kanseri ele alındığında, uygun temizleme cerrahisi ise yüzde 52’lere ulaşan 5 senelik yaşam olasılığı mevcuttur. Daha az organa yayılan, iyi kemoterapi hassasiyeti olan, iyi davranışlı tümörlerde 5 yıl yüzde 80’lere kadar yükselir.

Karın zarı kanserinde ise uygun ve temiz bir cerrahi ile sıcak kemoterapi uygulaması 5 senelik yaşamı yüzde 40 olasılıklara kadar yükseltmektedir. Ancak normal tedaviler kullanılırsa bu sadece 6 ile 12 ay ile sınırlıdır. Dolayısıyla hipec oldukça yüksek seçenekler teklif eder.

Apendiks kanserinde sıcak kemoterapi uygulamasında ise karın içi yayılmalara yapılacak temiz cerrahi ve hipec, 5 senelik yaşamı yüzde 80 ile 90 oranlara kadar yükseltmektedir. Davranışı kötü bir şekilde seyretse dahi yüzde 50 civarında 5 senelik bir yaşam yüzde 50 civarında seyreder.

Ancak normal tedavi yöntemlerine 2 senelik yaşam beklentisi dahi çok düşük seviyelerde görülmektedir. Kalın bağırsak kanserinde hipec tedavisi incelendiğinde de yine verimli sonuçlar teklif ettiği fark edilir.

Karın içi yayılımı mevcut kalın barsak-rektum kanserlerinde, ortalama yaşam normal bir tedavi ile 6 ile 12 ay civarında seyreder. Ancak doğru bir hipec uygulaması, 5 senelik yaşamı yüzde 40 civarına çıkartmaktadır.

Aynı şekilde mide kanserinde de oldukça başarılı bir uygulamadır. Çalışmalar tam netlik kazanmamakla beraber, doğru yapılan bir tedavinin verimli sonuçlar gösterdiği anlaşılmaktadır.

Eğer kanser hastalığınız varsa, seviyesi ne derece olursa olsun Doç. Dr. Mustafa Atabey, karın içi sıcak kemoterapi dahil tüm işlemleri profesyonel bir şekilde yapmaktadır. Tüm hastaların tıbbi öyküsüne göre hareket edilerek, son teknoloji tıbbi cihazlar ile hipec tedavisi başarılı bir şekilde uygulanır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.