Ana sayfa Ekonomi Damat Albayrak görevinde hiçbir hedefi tutturamadı

Damat Albayrak görevinde hiçbir hedefi tutturamadı

42
0
Damat Albayrak görevinde hiçbir hedefi tutturamadı
Damat Albayrak görevinde hiçbir hedefi tutturamadı

İstifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görev süresince ekonominin temel göstergelerine ilişkin hiçbir hedef tutmadı.

EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ RAFA KALDIRILDI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Albayrak döneminde hazırlanan ve yeni ekonomi programı (YEP) adı verilen orta vadeli programlarda (OVP) çalışanlarla ilgili çeşitli düzenlemeler yer aldı. “Reel sektöre TL cinsinden ucuz ve uzun vadeli kaynak sağlayacağı” gerekçesiyle tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) gündeme getirildi. TES ile birlikte kıdem tazminatı da fona dönüştürülecekti. Sendikaların tepkisi üzerine düzenleme rafa kaldırıldı.

2023 KUR HEDEFİNE 2020’DE ULAŞILDI

Büyümenin bu yıldan başlayarak sonraki yıllarda yüzde 5 olması öngörüldü. Yeni YEP’te bu yıl için 0.3’e çekilmek zorunda kalındı, işsizlik bu yıl 11.8’e indirilecekti, yüzde 13.8’e çıkarıldı, enflasyon bu yıl 8.5’e inecekti, 10.5’e çıkarıldı, bütçe 138.9 milyar açık verecekti, 239.2 milyar lirayı buldu. Üstelik bunlar Merkez Bankası’nın kâr ve ihtiyaç akçesinden Hazine’ye yapılan aktarmalara karşın bu hedefler tutturulabildi. Bu yıl için ortalama dolar kuru 6.91 olması beklenirken kur 8.50’nin üzerine çıktı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here