DOLAR 32,8994 -0.45%
EURO 35,8497 -0.3%
ALTIN 2.534,81-0,62
BITCOIN 22435180,69%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Almanya’da Türk vatandaşı şirket kurabilir mi?

Almanya’da Türk vatandaşı şirket kurabilir mi?

ABONE OL
Mart 7, 2022 06:11
Almanya’da Türk vatandaşı şirket kurabilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Almanya, Orta Avrupa’da yer alan ve Avrupa Birliği’nin en önemli ülkelerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dışarıdan en çok göç alanda ikinci ülkedir. Bu göçün en büyük sebeplerinden başlıca olanları Almanya’nın güçlü ekonomi ve refah düzeyidir. Coğrafi sınırları içerisinde bulunan tüm yatırımcılara ve şirket sahiplerine oldukça kaliteli ve modern bir devlet hizmeti sunan Almanya, hukuk ve finans alanında da oldukça gelişmiş bir sisteme sahiptir.

Almanya; üretim sektöründeki kalitesi ve gelişmiş sanayisi ile Türk yatırımcıların dikkatini oldukça fazla çekmektedir. Burada yatırım yapmak isteyen Türk girişimcilerin sayısı oldukça fazladır. Almanya, Türklere şirket kurma konusunda herhangi bir kısıtlama ve yasak uygulamamaktadır. Almanya’nın yabancı uyruklu vatandaşlar için düzenlemiş olduğu şirket açma prosedürleri aynı şekilde Türkler için de geçerli olmaktadır. Türkler istedikleri şekilde kendi şirket şubelerini ya da sıfırdan limited şirketi(Gmbh) kurabilirler.

Almanya’da Şirket Türleri

Almanya, Avrupa Birliği’nin en değerli üyeleri arasında gösterilmektedir. Ülkede faaliyet göstermek isteyen dış ve iç yatırımcılar Almanya’da şirket kurup ya da mevcuttaki şirketlerinin şubesini açarak bu büyük pazara dahil olmak istemektedirler.

Almanya’da kurulan şirket türleri 3 ana başlık altında gösterilebilir;

Şahıs şirketi, genelde küçük işletmeler, influencerler ve serbest meslek sahibi kişiler tarafından açılmaktadır. Almanya’da şahıs şirketi açmak oldukça kolaydır ve kurulum için herhangi bir sermaye istenmemektedir. Bununla birlikte açılan şahıs firması tek kişiye ait ise o kişi yönetici pozisyonunda olmaktadır. Şahış firmasının bir diğer avantajı da belirli bir ciroya kadar vergilerden muaf olma avantajıdır.

Ortaklıklar ; adi ortaklık, komandit şirket, kolektik ortaklık şirketi ve limited, komandit şirketi ve ortaklık şirketi olarak gruplandırılmaktadır. Adi ortaklık dışında tüm ortaklık şirketleri en az iki üye tarafından kurulmalı ve kurucu üyeler tüm mal varlıkları ile kurdukları ortaklık şirketlerinin tüm borçlarından sorumlu olmalıdır.

Sermaye Şirketlerinin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri, şirket kurucularının şahsi mal varlıklarının hiçbir şekilde kurulan şirket borçlarına sorumlu tutulmamasıdır. Sermaye şirketleri; geçici limited şirketi, limited şirketi, kar amacı gütmeyen ve anonim şirketleridir.

Almanya’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Almanya’da şirket kurma sürecinde her şirket türüne göre ayrı evrak ihtiyacı bulunmaktadır. Şahıs şirketi için öncelikle sahip olunan çalışma ve oturum izni mutlaka kontrol edilmelidir. Diğer yandan Şahıs şirketi için noter aracılığı ile ticari ofise ve vergi dairesine kayıt olunması gerekiyor.

Diğer şirket türleri için kurucu kişi ve üyelerin tam listesinin hazırlanması, ana sözleşmenin resmi noter tarafından tasdiklenmesi, banka hesaplarının açılması, esas sermayenin ödenmesi ve ticari siciline başvuru yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte Türkiye’den istenen belgeler için Almanya’da bulunan yeminli tercüman hizmeti alınması gerekmektedir.

Almanya’da Şirket Kurmanın Kolay Yolu Fortuna

Türkiye’den Almanya’ya yatırım yapmak ya da mevcut şirketini büyütmek isteyen firmalar için Fortuna oldukça geniş kapsamlı bir destek sunmaktadır. Almanya’da şirket kurma sürecinin oldukça zahmetli olması ve en ufak bir hatada sürecin daha da uzaması söz konusu olduğundan dolayı, bu süreçte profesyonel bir yardım almak daha da güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Şirket kurulumu, oturum izinleri ve vergi kayıt hizmetleriyle on seneyi aşkın süredir hizmet veren Fortuna, bu süreci en hızlı ve profesyonel şekilde çözüme kavuşturmanızı sağlyor.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.