ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’deki saldırılardan kaçanlara yapılan uluslararası yardımlarla ilgili bilgi almak üzere öğlen saatlerinde Hatay’a gelmişti. Amerikalı yetkililer, BM tarafından Suriyelilere gönderilen yardımları incelemişti.

 

İngiliz haber ajansı Reuters’ın geçtiği habere göre Jeffrey, “Türkiye bir NATO müttefiki, ordunun büyük kısmı Amerikan ekipmanı kullanıyor. Ekipmanın hazır ve kullanılabilir olduğundan emin olacağız. Türkiye’ye mühimmat ve insani yardım vermeye hazırız. Göçmenlerin İdlib’de kalması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise Türkiye’nin Patriot talebini incelediklerini belirterek, “Patriot konusunu S-400 ekseninde değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

James Jeffrey ve Kelly Craft incelemelerin ardından Hatay’da kısa bir basın toplantısı düzenledi.

Jeffrey’in konuşmasından satır başları;

Birincisi; Türkiye ve Suriye Milli Ordusu burada bir insani bir felaketi engellemeye çalışıyorlar. İkincisi; Türk askeri barışçıl bir çözüm için mücadele ediyor.

Türkiye NATO’dan ve ABD’den yardım istedi. Türkiye, ABD’nin en büyük savunma müşterilerinden biridir. Trump da destek vermişti buna.

Craft’ın konuşmasından satır başları;

Burada gördüklerimiz 108 milyon doların çok ötesinde. BM’de söyleyeceğiz “artık yeter.” Esad rejiminin çok uzun süredir devam eden saldırıları var. Esad rejimi artık varlığını sürdüremez. Rus yönetimine bir ateşkes üzerinde anlaşmalarını söyledik.

Güvenlik Konseyine gittiğimde sınırların açık tutulması gerektiğini söyleyeceğim. İnsani yardımın Suriyelilere ulaşması gerekiyor. Bir an önce diyaloga başlanması gerekiyor. Mevcut 2 sınır kapısı sürekli açık tutulmalı. 3. sınır kapısının da açılması gerekebilir.

Yedi Gündem

Abone Ol

Önceki makaleFED’den son dakika açıklama: İşte faiz kararı!
Sonraki makaleDev maçta avantaj Trabzonspor’da!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here